tresura swojego psa krok po kroku

Czy dobór odpowiedniej smyczy jest ważny podczas tresurze psa?

Mały oraz rozbrykany a także pełen siły psiak, nie może długo skupić się na określonej czynności. Na tresurę pieska warto wybrać optymalny czas także sprzyjające okoliczności. Tresurę należy zacząć od zakupu odpowiedniej smyczy dla naszego psiny. Rozciągłość smyczy zależna jest od wielkości psa, ale również naszego wzrostu, tak by dawała swobodę manewrów psinie i właścicielowi.

Na początku warto kupić się smycz automatyczną, która ma umożliwić na prędkie zareagowanie na nieplanowany manewr naszego pieska. Następnie należy zakupić obroże, jeśli posiadamy ogromnego czworonoga to powinniśmy nabyć obrożę łańcuszkową, która dopuści nam pełniejszą kontrolę nad pieskiem. Musimy pamiętać, że obroża musi być dobrana do wagi i zachowania psa. Jeśli już nabyliśmy niezbędne rzeczy, możemy teraz przystąpić do ćwiczenia umiejętności chodzenia przy nodze pana. Powinniśmy zawsze dbać, żeby na wstępie uczyć naszego psa chodzenia przy nas. Z czasem wypuszczanie psiny na spacerze lecz o kilka kroków przed nami jest to kolejny krok tresury. Istotne jest by psinie wydawać przejrzyste oraz łatwe polecenia, najlepiej mówione zawsze tym samym tonem.

Ponadto, jakikolwiek przejaw posłuszeństwa należy nagradzać specjalnym przysmakiem. Nie zawsze pierwsza lekcja chodzenia na smyczy musi skończyć się sukcesem. Na początku, ciężko może być nam nakłonić czworonoga do zwrócenia uwagi czy też wyegzekwowania większej uwagi na konkretne polecenia. Jeśli na spacerze piesek przesadnie ciągnie i usiłuje wybiegać już na kilka kroków przed posiadacza, należy go odciągnąć lekko do tyłu, polecając tymże samym, że oczekujemy tempa równego naszemu. Jeżeli natomiast nasz psina idzie zbyt powoli, musimy lekko go podciągnąć do przodu lub zachęćmy krótkim lecz wspólnym podbieganiem. Jeśli jednak uda się psinie sprostać naszym wymaganiom i poprawnie wykonać polecenia, koniecznie nagrodźmy go ulubionym smakołykiem.

Nauczenie naszego psa chodzenia na smyczy nie jedynie podczas pierwszych spacerów, ale także znajomość podstawowych instrukcji nie musi być ciężkie. Trzeba tylko cierpliwości, oraz przede wszystkim regularności. Wówczas dopiero zaplanowany skutek domowej tresury jest prostszy do uzyskania.