karma dla psa - karmienie psa

Odpowiednie odżywianie psa. Jak i czym karmić swojego psa?

Odpowiednie odżywianie psa. Jak i czym karmić swojego psa?

Liczba pokarmów, które powinno się dawać czworonogowi domowemu jest zależna od jego wieku i rasy. Dwukrotnie, lub trzykrotnie w przeciągu dnia należy karmić szczeniaki. Jest to niezbędne ze względu na to, iż małe psiny w momencie wzrostu mają większe zapotrzebowanie na białko i biopierwiastki zawarte w pożywieniu. przy czym mają nieduże żołądki. Pieski dorosłe wolno odżywiać raptem raz dziennie, należy natomiast zadbać o wartości odżywcze takiego posiłku. Inaczej należy odżywiać czworonogi niezwykle duże i olbrzymich ras. Wymagają one co najmniej dwóch posiłków w czasie dnia.

Jak odżywiać pieska?

Motywem tak niskiej liczby posiłków, które należy dawać psinie, jest ich własny, odziedziczony po przodkach system pożywiania. Czworonóg wywodzi się od wilka. Te stworzenia polują w grupach, uśmiercając zwierzęta znacznie wyższe od nich. Niemożliwym byłoby zrobienie tego przez zaledwie jednego spośród nich. Skutkiem współpracy jest ogromny pokarm, którym może najeść się cała grupa.

Każde polowanie oznacza zatem wielką porcję mięcha dla każdego osobnika. Stanowi ona zapasy odpowiednie aż do przyszłego polowania. Jednak termin kolejnej okazji do posiłku jest niewiadomą. Właśnie dlatego wilki przymuszone były na wyrobienie sposobu, który umożliwia im spożywać rzadko, a jednocześnie obficie.
Pieski mają właśnie ten sam mechanizm żywienia. Automatycznie konsumują zatem o wiele więcej, niż potrzebują do pozbycia się poczucia głodu. Dlatego też można obserwować, że domowe czworonogi konsumują całą, czy prawie całą miskę karmy na raz. Podświadomie wręcz pochłaniają tyle, ile tylko potrafią, by przygotować zapasy. Wrodzony psi popęd łowczy czyni, że te zwierzęta niejednokrotnie się przejadają. Należy więc przystosować system karmienia psa w taki sposób, aby zapobiec przekarmienia zwierzęcia oraz narażenia go na częste przypadłości.
Jak często żywić czworonoga?

Czworonogom domowym zaleca się dostarczać pożywienie wyłącznie raz dziennie. W całości zaspokoi to ich zapotrzebowanie na pokarm. Należy natomiast postępować inaczej jeżeli pupilkiem jest piesek rasy olbrzymiej. Te stworzenia potrzebują podzielenia pokarmu na choć dwie porcje. Mają one duże organizmy, a zatem zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest wielkie. Takie czworonogi nie mają tymczasem na tyle wielkich żołądków, aby były w stanie pomieścić przydatne im wielkości pożywienia.

Jeśli chodzi o nader idealne żywienie psów dużych, to najwłaściwszym sposobem będzie podawanie im żywności suchej. Istotne jest tymczasem to, aby nabywać profesjonalną karmę przeznaczoną dla czworonogów tej rasy. Jest ona wykonana w taki sposób, by w jak najmniejszej ilości żywności zawarte było możliwie jak najwięcej wartościowych elementów spożywczych. Powoduje to, iż pieski ras dużych mogą być karmione sporadycznie, przy czym nie przeciążają systemu pokarmowego za dużą ilością jedzenia.